Mal Kabul ve Depolama

Mal Kabul ve Depolama

Kalite için siparişleri kontrol edin.
Bazı malzemeler hızlı bir şekilde bozulacağı için (ör. Yetersiz ambalajlama nedeniyle genellikle raf ömrü biten otlar veya yeşillikler) kalite kontrol durumunu tedarikçiniz ile görüşün.

Doğruluk için siparişleri kontrol edin.
Restoranda yoğunluk olsa da, teslimat sırasında teslimat temsilcisi ile siparişlerinizi iki kez kontrol etmek, siparişin yanlış olduğunu fark etmeniz durumunda daha az israfa (ve hayal kırıklığına) yol açabilir.

Asla fazla organize olamazsınız.
Şeflerin ve satın alma yöneticilerinin azalan ve yeniden sipariş edilmesi gereken malzemeleri kolayca belirlemesine olanak tanıyan basit bir organizasyon düzenlemesi benimseyin ve uygulayın. Bu, bozulmayı önemli ölçüde azaltabilir ve pasif olarak iletişim kurmanın kolay bir yoludur.

En iyi depolama uygulamalarını koruyun ve güçlendirin.
FIFO ve hazırlanan yiyecekleri ürün adı, son kullanma tarihi, gıda güvenliği bilgileri ve sıcaklık standartlarına göre etiketleme dahil olmak üzere tüm en iyi uygulamaların takip edildiğinden emin olun. Yiyecekler, şeffaf olmayan (metal, opak plastik) ve etiketsiz kaplarda saklandığında da atık oluşabilir.

Düzenli depo kontrolleri yapın.
Dolaplarınızı temizlemek ve organize etmek gıda atıklarını önlemede ilk adımdır. Herkesin kullanılması gereken veya azalan ve yeniden sipariş edilmesi gereken öğeleri kolayca tanımlamasına olanak tanıyan basit bir organizasyon düzenlemesi benimseyin ve kullanın.
Sık bozulan yiyecekleri belirlemenin harika bir yolu, depolama alanlarında oluşan atıkları toplamak ve üzerlerinde bir denetim sağlamak için yakınlara bir çöp kutusu koymaktır.

Bağış yapın.
Gıda depolarını aylık olarak inceleyin ve az kullanılan yiyecekleri bağışlayın. Bağışladığınız herhangi bir yiyecek fazla sipariş ettiğiniz gıdalar olduğu için bu bilgileri takip etmeyi unutmayın.

Atığınızı anlayın.
Gıda atık kutularını depolama alanına koyun, atık maliyetini takip edin ve sorunları tespit etmek ve çözmek için aylık denetimler gerçekleştirin.

Yaygın Gizli Tuzaklar

FAZLA SİPARİŞ
Kararlar, veri yerine sezgiye dayandığında, aşırı sipariş meydana gelebilir. Otomatik sipariş sistemini dikkatlice belirlemek, bir yemeğin o gün öngörülen misafir sayısına göre ne kadar popüler olacağını planlarken ve hesaplarken son derece yararlıdır.

ÜRÜNSÜZ KALMA KORKUSU
Ne kadar kullandığınızı ve ne kadar attığınızı daha iyi anlamak için ekmek veya diğer ücretsiz başlangıçlar gibi günlük olarak kullandığınız “yüksek kullanımlı” malzemeleri takip edin. Miktarlarını azaltabileceğinizi fark edebilirsiniz. Olağandışı yoğun günlerde bu malzemelerin yedeklerini elinizin altında bulundurmak üzere derin dondurucuda saklayın.

İLETİŞİM EKSİKLİĞİ
İşletmenizin ön ve arka alanları arasında ve şefler ile satın alma müdürü arasında sıkı bir iletişim olduğundan emin olun.