Gıda Atıklarının Azaltılmasının COVID-19 ile Mücadele Planlarına Dahil Edilmesi

Gıda Atıklarının Azaltılmasının COVID-19 ile Mücadele Planlarına Dahil Edilmesi

COVID-19 ile sürdürülen mücadele sürecinde, virüsün en çok yıprattığı ve en çok etkilediği sektörlerden biri yeme-içme sektörü oldu ve çoğu işletme halen ne zaman tamamen açılacağını bilmiyor.

İşletme finansmanı ve operasyonları üzerinde doğrudan bir etkisi olduğu için gıda atığını azaltmak artık her zamankinden daha önemli.

Daha az gıda atığı toplam gıda maliyetlerini düşürebilir ancak mevcut gıda atığı azaltma planlarınızın bu yeni ortamı yansıtacak şekilde ayarlanması gerekiyor.

  • İç Şampiyonlarınızı Belirleyin

Gıda atığınızı restoranınızın kültüründe kabul edilemez kılan girişimlere öncelik vermek ve bunlara liderlik etmek için kendi çalışanlarınız arasından liderler bulun ve atayın. İşletme yöneticiniz ya da sürdürülebilirlik&kalite yöneticinizin lider olmasını sağlayın.

  • Ne Attığınızı Bilin

Ne attığınızı ve ne kadar attığınızı takip edin, neden atığa dönüştüler ve nereye atıldıklarını takip edin. Operasyonel değişikliklerin atıklarınızı nasıl etkilediğine dikkat edin.

  • Üretimi Dikkatlice Yönetin

Hem ürün çeşitliliği hem de miktarı açısından minimum satış seviyenizi belirleyin, ayrıca tüm-ürün ve çapraz kullanımı öncelik verin. Depolama, sergileme ve teslimat sırasında sıcak gıdaları sıcak, soğuk gıdaları soğuk tutmak atılan gıda miktarına en aza indirgeyebilir.

  • Ekibinizi Yeni Çalışma Sistemine Yönlendirin

Gıda atığını azaltan sürdürülebilir çözümler eğitim ve düzenli ekip katılımı gerektirir.

  • Bağış İçin İş Ortakları Edinin

Gıda kurtarma kuruluşları hakkında bilgi edinin ve hem normal operasyonlarınız hem de kapanma veya kriz zamanları için kurtarma planlarını birlikte oluşturun.

  • Menü Sınırlandırma

Menü boyutu ve sunulan seçeneklerin çeşitliliğine dikkat edin ve planlama, stok miktarı ve atık yönetimi üzerindeki etkilerini göz önünde bulundurun.

  • Tüketicilerle İletişime Geçin

Gıda atığını azaltmaya yönelik iyi uygulamalar hakkında bilinçli ve özenli yeni kitlenin ilgisini çekin.

  • Müşterilerinizin Gıda Atığını Azaltmaya Yardımcı Olun

Saklamayı kolaylaştıran ve yiyeceklerin bozulmasını önleyen ambalajlarda müşterilerinizin kendi evlerinde gıda atıklarını azaltmalarına yardımcı olacak yöntemleri belirleyin ve bunları etkin biçimde kullanın.