Didem Şenol: "Pandemide Paket Servise Dair Fikirler"

Pandemide Paket Servise Dair Fikirler

Lokantada yenilen yemekler ile paket servise gönderilen yemekler aynı olmayabilir. Hatta aynı olmaması daha iyi olur. Genelde kızartmalar paketlendiğinde bütün kalitesini kaybediyor. Hal böyle olunca paket olarak gönderilecek yemekleri düşünürken, yolda geçireceği vakti ve ortamı da göz önüne almak gerekir. Genelde sulu yemekler -eğer doğru paketlendiyse- kalitesini en az kaybedenlerdir. Dolayısıyla sıcak yemek yollarken, seyahatin her aşamasını düşünmek gerekiyor.
 
Yemek kitlerinde ise durum farklı, orada soğuk zinciri korumak gerekiyor. Biz, buz aküleri, alüminyum izolasyon malzemeleri ve kutular kullanıyoruz. Bu şekilde paketlendiğinde, kutular soğukluğunu 6 ila 12 saat arası koruyabiliyor. İdeali ise mümkünse yemeği soğuk arabalarla taşımak… 

Biz yemek kitlerini yaklaşık iki yıl önce reçetelendirdik. Bir sene boyunca her hafta 6 yemek pişirdik. Toplam 300 adet reçete oluşturduk. Reçete oluştururken en önemli husus, misafirin doğru şekilde ilerleyebilmesi için kullanılan malzemeyi tartmak, püf noktalarını belirtmek. Her aşamayı fotoğraflandırarak veya ufak bir video çekerek görsel olarak desteklemek son kullanıcı açısından önem arz ediyor. Bizim servisini verdiğimiz aç-pişir kutulardaki malzemeler renkli etiketler ile ayrılmış durumda; böylece misafir iki değişik yemek söylediği zaman malzemeleri karıştırmıyor. En fazla mutfakta yarım saat geçirmelerini hedefliyoruz. Maket yapmak gibi adımları takip ederek lokantada yapılmış lezzette ve tasarımda tabaklar yaratabiliyorlar. En önemli kazanımlardan biri de israf olmaması… Bizim şu anki alt yapı ve sistemimizde, bugün verilen siparişler 2-3 gün içinde misafirlere ulaştırılıyor. Saat aralığı da verilebiliyor. Kendi ekibimiz ile ulaştırdığımız için, siparişleri İstanbul’un bölgelerine göre gruplandırarak dağıtıma çıkıyoruz. Misafirlerin çoğu mail üzerinden iletişim kuruyor, hızlıca dönüş yaptığımız için bir sorun oluşmuyor ancak çağrı merkezi imkânı olsa tabii ki daha iyi olabilir.

Malzemeleri mevsiminde kullanıyoruz. Genelde insanların günlük olarak hazırlayacağı yemeklerden biraz daha farklı tarifler yaratmaya çalışıyoruz. Misafiri hijyen açısından bilgilendirmek de bu dönemin gerekliliklerinden biri. Biz küçük bir ekip ile çalışıyor, mesafeye dikkat ediyoruz. Toplu taşıma kullanmıyoruz. Ortama ve bireysel hijyene dikkat ediyoruz.