Gastronometro Bülten-Şubat '20

Gastronometro’da Şubat Ayında Neler Oldu?

Gastronometro’da dopdolu bir Şubat ayını geride bıraktık. Dünyaca ünlü Michelin yıldızlı Fransız şef Christian Le Squer ile keyifli bir İstanbul turu sonrasında Gastronometro’da gerçekleşen davette şefin imza tabaklarını denerken, sektörden ve basından önemli isimleri ağırladık; Özyeğin Üniversitesi Mezunları Derneği’nden katılımcılara pastane şeflerimiz çikolata yapımı ve incelikleri üzerine bir workshop verdiler; Metro Türkiye çalışanları ile birlikte yeme-içme uzmanı Oğul Türkkan’la keyifli bir eğitim gerçekleştirdik ve Türob’un Liselerarası Sektör Yetenek Avında Yarışması’na ev sahipliği yaptık! Ayın son günlerinde gerçekleştirilen Masabaşı Sohbetleri’nde ise butik kahveciliği konuştuk.

 

3 Michelin Yıldızlı Şef Gastronometro’da

Metro Türkiye Genel Müdürü Boris Minialai’nin ev sahipliğinde Gastronometro’da gerçekleşen davette Parisli Le Cinq’in ünlü şefi Christian Le Squer, sous şefi Sebastien Martinez, Gastronometro şefleri ile birlikte Le Squer’in reçetelerinden oluşan 5 course’luk bir menü servis ettiler. Servis edilen tabaklarda coğrafi işaretli ve lokal ürünler de yerlerini aldı. Geceye sektörün önemli isimleri ve basın katılım sağlarken, Le Squer tabakların hem hazırlık aşamasında hem de servisi esnasında Fransız mutfağının inceliklerini şeflerimize aktardı.

 

Gastronometro’da Premium Çikolata Workshop’u

Özyeğin Üniversitesi Mezunları Derneği ile birlikte gerçekleştirdiğimiz Premium Çikolata workshop’unda pastane şeflerimiz Mert Eker ve Gökhan Kurt, çikolatanın inceliklerini ve tüm yapım aşamalarını katılımcılara aktardılar. Çikolata temperlemeyi öğrenerek başladıkları eğitimin sonunda tüm katılımcılar sertifikaları ile birlikte kendi yaptıkları truffe ve çarkıfelek meyve dolgulu çikolatalarını da evlerine götürdüler.

 

Oğul Türkkan İle Lezzetli Bir Eğitim

Yeme içme uzmanı Oğul Türkkan, Gastronometro’da Metro Türkiye ve Gastronometro ekibine fermantasyon, mayalama ve yemek ile içecek eşleşmesi üzerine lezzetli bir eğitim verdi. Gün boyu devam eden etkinlikte çeşitli içeceklerin yapım aşamaları ve tarihini anlatan Türkkan, yemek ve içecek eşleşmesinin nasıl yapıldığı, içeceklerin nasıl tadılması gerektiği ve tadım sırasında dikkat edilmesi gereken özellikler hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

 

Masabaşı Sohbetleri: Butik Kahveciler

Food in Life dergisinin her ay Gastronometro’da gerçekleştirdiği Masabaşı Sohbetleri’nde bu ay butik kahvecileri konuştuk. Gökmen Sözen moderatörlüğünde gerçekleştirilen konuşmada; MOC Coffee Roastery İşletme Sahibi Deniz Yıldız Düzgün, Walter’s Coffee Roastery İşletme Sahibi Can Kutluçınar ve Coffee Sapiens İşletme Sahibi Burak Göğüs’ü ağırladık. Sohbette üçüncü nesil kahvecilik nedir, neden bu kadar popülerleşti gibi konuları masaya yatırdık.

 

Türob Liselerarası Sektör Yetenek Avında Yarışması

Türob, Milli Eğitim Bakanlığı, Gastronometro ve Metro Türkiye iş birliğinde gerçekleştirilen Liseler Arası Sektör Yetenek Avında Yarışması 26-27 Şubat tarihlerinde geçtiğimiz yıl olduğu gibi yine Gastronometro’da gerçekleşti. İstanbul’un  farklı bölgelerindeki 12 liseden çok sayıda öğrencinin yarıştığı etkinlikte aynı zamanda Gastro Gelecek Panelleri’nde; Alancha şefi Kemal Can Yurttaş, Gangon Şefi Tamar Bal gibi başarılı şefler, sektörden önemli isimler ve gastronomi mezunları da deneyimlerini aktardı.

Gastronometro stajyerlerinin de demolar yaptığı panelde, otellerdeki mutfak kariyeri, sektörün durumu, okuldan sektöre geçiş konuşulurken, Bocuse d’Or Türkiye Finalisti Serhat Eliçora da deneyimlerini aktardı. Yarışmanın ödül töreni ise 27 Şubat günü Gastronometro’da gerçekleşti. Etiler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yarışmanın ve büyük ödülün kazananı oldu.  Ödül töreni esnasında Gastronometro şefleri ise coğrafi işaretli ve lokal ürünlerden oluşan bir menü servis ettiler.