Gastronometro Bülten-Ocak '20

Gastronometro’da Ocak Ayında Neler Oldu?

Yeni bir senenin ilk ayında Gastronometro’da; Metro Türkiye ile birlikte yeni yılı 80’ler temalı bir parti ile kutladık, İsviçre’den otelcilik okulu École hôtelière de Lozan’ı ağırladık. Dünyaca ünlü Norveçli şef Gunnar Hvarnes ile lezzetli karides tabakları deneyimledik ve Kahvaltı Sohbetleri’mizin ikincisinde Antre Gourmet ve UNO’nun katkılarıyla “peynir”i konuştuk.

Gastronometro’da Retro Yeni Yıl Partisi

Metro Türkiye ile birlikte 2020’nin gelişini kutladığımız 80’ler temalı parti Gastronometro’da gerçekleşti. Yeni bir yılın gelişini 80’lerin müzikleri, kendine has stili ve şeflerimizin de lezzetli yemekleri eşliğinde tüm Metro Türkiye çalışanları ve Gastronometro ekibi olarak hep birlikte kutladık. Dönemin nostaljik araçları ve oyun standlarının da olduğu partide en dikkat çekici kostüm ile katılana ise “Gecenin Retro Starı” ödülü verildi.

Dünyanın En İyi Otelcilik Okulu Gastronometro’daydı

Dünyanın en iyi otelcilik okulu kabul edilen 125 senelik İsviçreli École Hôtelière de Lausanne‘ın eğitmenleri Ian Balfour Millar, Marc Benjamin Stierand, Adam James Rowledge ve Thomas Caspar Camenzind, Metro Türkiye yöneticilerine “Cultivating A Hospitality Mindset” konulu, iki gün süren bir seminer vermek için Gastronometro’daydı. Eğitimlerin sonrasında yöneticilerin tamamının katılım sağladığı bir grup çalışması da düzenlendi ve şeflerimiz gün boyunca misafirlerimize özel ikramlarını servis ettiler.

Norveçli Şef Gunnar Hvarnes’dan Lezzetli Tabaklar

Norveçli şef Gunnar Hvarnes ile Metro Türkiye Dondurulmuş Ürünler Kategorisi iş birliğinde Türkiye’de ilk kez satışa sunulacak deniz ürünleri ile hem şef Gunnar’ın hem de Gastronometro şeflerinin hazırladıkları 5 farklı tabakla Coldwater Prawns of Norway marka karidesleri tattık. Gunnar Hvarnes, hazırladığı demoda karideslerin temizlenmesinden pişirilmesine kadar bütün inceliklerini misafirlerle paylaştı.

Kahvaltı Sohbetleri’nde “Peynir” Konuştuk

Farklı disiplinlerden alanında uzman isimlerle tasarımdan sinemaya kadar birçok farklı konunun gastronomi ile kesiştiği noktaları lezzetli bir kahvaltı eşliğinde bir sohbetle masaya yatırdığımız etkinlikte bu ay “peynir”i konuştuk. Nilhan Aras moderatörlüğünde Antre Gourmet’den Neşe Aksoy Biber ve Berrin Bal Onur‘un ana konuşmacılarımız olduğu sohbette Mutfak Dostları Derneği üyesi Alparslan Baloğlu, süt ve süt ürünleri çalışmalarıyla sektörde tanınan Mustafa Acar gibi birçok ismi Gastronometro’da ağırladık.