Gıda ve Beslenme

Tabağında Kalan Yemek Arkandan Ağlamasın

Ülkemizde ve tüm dünyada birçok insan açlıkla mücadele savaşı verirken, eş zamanlı olarak evlerimizde ve yeme-içme sektörünün birçok işletmesinde de tonlarca gıda atığı ortaya çıkmaya devam ediyor. Peki böylesi kendiyle çelişen bir durumla nasıl başa çıkılabilir?

DETAYLAR...

Nezih Müftügil: "Covid-19 Sonrası ISO 22000"

Yeme-içme sektöründeki işletmeler ve endüstriyel gıda üretim kuruluşları COVID-19 sonrasında HACCP ve ISO 22000 sistemlerinde değişiklik yapmak zorunda kalacaklar mı?

DETAYLAR...

Sağlıklı Reçeteler-Temmuz

Gastronometro şefleri tarafından sizler için hazırlanan sağlıklı reçetelere ulaşmak için tıklayınız.

DETAYLAR...

Sağlıklı Reçeteler-Haziran

Gastronometro şefleri tarafından sizler için hazırlanan sağlıklı reçetelere ulaşmak için tıklayınız.

DETAYLAR...

Begüm Kalyoncu: "Pandemi Sürecinde Sağlıklı Beslenmenin Anahtarı Restoranlar Olabilir"

Yepyeni bir mutfak akımıyla karşı karşıyayız; pandemi mutfağı. Covid-19 pandemisinin sağlık ve ekonomi üzerindeki olumsuz etkileri devam ederken restoranların da müşterilerine sağlıklı alternatifler sunma sorumluluğu bilinciyle hareket etmeleri oldukça önemli.

DETAYLAR...

Candan Türkkan: "Kriz ve Gıda Hareketleri"

Bu krizle verimli bir şekilde mücadele etmek ve gıda sistemimizin dayanıklılığını artırmak istiyorsak önce içinde bulunduğumuz meta-krizi anlamalı ve alacağımız önlemleri bu meta-krizle mücadele amacıyla da almalıyız.

DETAYLAR...

Candan Türkkan: "Kriz ve Gıda Tedarik Zinciri"

COVID-19, birçok yerde halihazırda olan gıda krizlerini kötüleştirirken yeni krizlere de sebep oluyor. Peki bu krizlerle başa çıkmak için neler yapılabilir?

DETAYLAR...

Candan Türkkan: "Gelmekte Olan Krize Karşı"

COVİD-19 salgını ve yaratmaya devam ettiği çok katmanlı krizlerin en yoğun ve en derin yaşandığı sektörlerden birisi de gıda sektörü. Peki, sektördekiler bu sorunlarla nasıl baş edebilir?

DETAYLAR...