Ferrandi

Uzun Dönem Programlar

Yöresel Fransız Mutfağı Modülü: Fransa’nın farklı bölgelerinin eşsiz lezzetlerine odaklanılan bu eğitimde katılımcılar Meilleur Ouvrier de France (MOF) ödüllü şefler tarafından şarap ve yemek eşleştirme detaylarının yanı sıra, gastronomi dünyasının en son teknikleriyle çalışma fırsatı yakalıyorlar. Katılımcılar eğitim sonunda hem Fransa’nın önde gelen mutfak akademisi Ferrandi’nin, hem de Gastronometro’nun sertifikasına sahip oluyorlar. 

Profesyonel Eğitim Modülü: Temel mutfak tekniklerinden ileri seviye profesyonel tekniklere geniş bir içeriğe sahip bu eğitimde, katılımcılar yöresel mutfak esintilerinin yanı sıra, modern ve yenilikçi mutfak tekniklerinden ilham alma şansı yakalayacak.

Kısa Dönem Programlar

Kokteyl Büfesi Modülü: Son dönemlerde popülaritesi artan kokteyl menülerinin derinlemesine işlendiği bu eğitimde katılımcılarımız, küçük bir porsiyonu farklı tat eşleştirmeleri ve sunum teknikleriyle daha cazibeli hâle getirmenin püf noktalarını öğreniyor. 

Tart ve Antreme Pastacılık Modülü: Bu eğitim modülü içerisinde katılımcılar pâte brisée, pâte sablée ve pâte sucrée gibi temel Fransız mutfağına ait tatları, üst düzey bir sunum eşliğinde hazırlama imkânına sahip olacaklar.

Üst Düzey Pastacılık Modülü: Profesyoneller için Meilleur Ouvrier de France (MOF) ödüllü şefler tarafından hazırlanan bu eğitimde katılımcılar gastronomi dünyanın son trendlerini içeren pastacılık sunum ve tekniklerini deneyimleme imkânına sahip olacaklar.

Çikolata Modülü: Bu eğitimde katılımcılar çikolatanın cazibeli ama bir o kadar da karmaşık yapısını oluşturan işlemler hakkında bilgi sahibi olacak ve temel çikolata yapım tekniklerini kavrayacaklar.