Paket Servise Yönelik Yemek Kitleri Oluşturmanın Püf Noktaları

Paket Servise Yönelik Yemek Kitleri Oluşturmanın Püf Noktaları

Paket servise özel yemek kitleri oluşturmanın tarihi 18. yüzyıla kadar dayanmaktadır. İlk olarak Amerika’da Betty Crocker isimli bir hazır kek firmasının başlattığı DIY (kendin yap) kitleri, günümüzde restoranlar paket servisleri için kullanmaya başlamış durumda. Ancak bu kitleri oluşturmanın temel amacı yeme aşamasında olmaya alışmış müşterilerinizi yapım aşamasına da dahil etmek olduğu için etkili pazarlama yöntemlerine de ihtiyaç duyulmaktadır.

Son zamanlarda artan pandemi kısıtlamaları ile birlike işletme sahipleri için de bazı zorluklar ortaya çıkmaya başladı. Ancak bu zorlukları avantaja da dönüştürebilirsiniz. Yemek kitleri oluşturarak müşterilerinizin memnuniyetini arttırabileceğiniz gibi pandemi nedeniyle oluşabilecek finansal zorlukları da yaratıcı çözümleriniz ile ortadan kaldırabilirsiniz.

Şimdi neler yapabileceğinize birlikte bakalım!

Özel günler için DIY (kendin yap) kitleri hazırlayın

Son zamanlarda bir trend haline gelen DIY (kendin yap) kitlerinin örneklerini yavaş yavaş HORECA sektöründe de görmeye başladık. Müşterilerinin istekleri doğrultusunda ortaya çıkan HORECA DIY (kendin yap) kitleri önümüzdeki günlerde daha çok yaygınlaşacak gibi görünüyor. İşletme olarak sizler de bu trende proaktif yaklaşarak özel günlere özel DIY kitler hazırlayabilirsiniz. Bu kitlerde alternatifler sunarak müşterilerinizin seçimlerini kendilerinin yapmasını sağlamanız da bu trendi uygulayan diğer işletmelerden farklılaşmanızı sağlayacaktır.

Özel gün örneklerini ve önerilerimizi aşağıda bulabilirsiniz:

  • Yaklaşan yılbaşı için evlere hindi servisi veren işletmeler standart olarak hindi fırınlarken, siz garnitür olarak yanında kestane, kajun baharatı ve karışık taze baharatlar gibi aroma çeşitlerini DIY (kendin yap) kiti olarak hazırlayıp garnitür seçimlerini müşterilerinizin yapmasına imkan verebilirsiniz. Ya da hindinin sadece pişirmeye ön hazırlık işlemlerini ve ön pişirmesini yaptıktan sonra aromatik tereyağı, garnitürler ve diğer yan ürünleri gramajlayarak müşterilerinize DIY (kendin) kit olarak sunmanız müşterilerinizin kendi damak zevklerine uygun olarak hindilerini hazırlamasını sağlayacak ve işletmenizde oluşacak iş yükünü hafifletecektir.
  • 14 Şubat Sevgililer Günü için misafirlerinizin pişirmesini tamamlayabileceği tart hamurları ya da kendilerinin dekorunu yapabileceği ve kişiselleştirebileceği tatlılardan DIY (kendin yap) kitler yapabilirsiniz. Tartlarınız için orman meyveleri gibi havayla temasında sorun yaşanmayacak meyveleri gramajlayabilir, pastalarınız için önceden işletmenizde hazırlanmış olan buttercream (tereyağı kreması) ve müşterilerinizin renkleri ayarlaması için belirli sayıdaki ana renkten oluşan gıda boyalarını kitlerinize ekleyebilirsiniz.
  • Doğum günü talepleri için müşterilerinizin içerisinden seçebileceği tatların olduğu formlar vererek kişiye özel DIY (kendin yap) kitler oluşturabilirsiniz.

Ara sıcak ve meze paketleri hazırlayın

  • Menünüze ve müşteri portföyünüze göre meze kitleri hazırlayabilirsiniz. Örneğin, 4’lü bir meze kiti hazırlayarak her bir göze zeytinyağlı, yoğurtlu, deniz ürünü mezesi ve salamura meze hazırlayarak ayrı bir menü oluşturabilirsiniz.
  • Deniz ürünleri için ayrı, sebze mezeleri için ayrı meze kitleri oluşturarak menünüzü geliştirebilirsiniz.
  • Aynı menünüzde olduğu gibi ara sıcaklarınızın ön pişirmesini yapabilir ve müşterilerinizin ara sıcaklarınızı sıcak olarak tüketmesi için pişirme aşamasını kendilerine bırakabilir ve yanına değişik soslar koyarak ara sıcak kitleri oluşturabilirsiniz.

Tatlılarınız için Kitler Oluşturun

  • Müşterilerinizin evlerinde kendi lezzetlerini oluşturması için tatlılarınızın yanında soslarını ayrı olarak yollayabilir ve hatta müşterilerinizin evlerinde pişirebileceği kurabiye gibi ürünlerinizin malzemelerini gramajlayarak sunarak kendi lezzetlerini yaratmalarına yardımcı olabilirsiniz.
  • Bozulabilecek içerikleri olan tatlı kitleriniz için soğuk zincir oluşturarak ekstra maliyet yaratmak yerine bu ürünlerin ön pişirmesini yaparak müşterilerinize sunabilirsiniz.

Bu kitlerin haricinde belirli paket servise uygun ürünleri menünüze dahil ederek servisinizin karlılığını ve hızını artırabilirsiniz. Örneğin, makarna üzerine çalışıyorsanız menünüze ramen ve noodle eklemenizi öneririz. Böylelikle menünün alternatiflerini arttırırken, servisinizi ciddi anlamda hızlandırarak karlılığınızı önemli derecede etkileyebilirsiniz.

Alternatif olarak DIY (kendin yap) kitlerinizi paketli ürün olarak müşterilerinize sunabilirsiniz. Ancak, bunun yasal sorumlulukları ve regülasyonlarını dikkatle araştırmanızı ve bu konularda danışmanlık almanızı öneririz.