Sektörden Yazılar

Okan Kızılbayır: "Pandemi Sonrası Mutfaklar Nereye Evrilecek?"

Ozan Kızılbayır pandemi sonrası mutfakların evrileceği yeni durumu ele alıyor. Tarımın önemine dikkat çektiği yazımızı okumak için sayfamızı ziyaret edin.

DETAYLAR...

Özay Akar: "Covid-19 Salgını ile Turizm İşletmelerinde Neler Değişecek?"

Pandemiden en çok etkilenen sektörlerden biri olan turizmin salgın ile birlikte geçirdiği değişimi konu edinen yazımızı okumak için websitemizi ziyaret edin.

DETAYLAR...

Didem Şenol: "Pandemide Paket Servise Dair Fikirler"

Yönetici Şef Didem Şenol’un kaleminden Paket Servise Dair Fikirler başlıklı yazımızı okumak için websitemizi ziyaret edin.

DETAYLAR...

Gökmen Sözen: "Yeni Dönemde Restoranları Neler Bekliyor?"

Gökmen Sözen yeni normalde restoranları neler beklediğini yorumluyor. Kriz yönetimi konusunda işletmelere ipuçları verdiği yazıyı okumak için sayfayı ziyaret edin.

DETAYLAR...

Murat Aslan: "Mutfak Üretimi"

Covid sonrası değişen yeni düzende restoranların mutfak üretiminin incelendiği yazımızı okumak için websitemizi ziyaret edin.

DETAYLAR...

Muammer Songur: "Pandemi Süresince İşletmelerin Alması Gereken Tedbirler"

Muammer Songur’un kaleminden Pandemide İşletmelerin Alması Gereken 24 Tedbir. Listeyi detaylı incelemek için websitemizi ziyaret edin.

DETAYLAR...

Samet Uysal: "İçecek Saklama ve Depolama Süreçleri"

İçecek Uzmanı Samet Uysal, Pandemide İçecek Saklama ve Depolama Süreçlerini anlattığı yazımızı okumak için websitemizi inceleyin.

DETAYLAR...

Samet Uysal: "İçecek Servisindeki Değişiklikler"

Pandemi tüm kuralları değiştirdi.Salgınla birlikte değişime uğrayan içecek servisi konusunu değerlendiren Samet Uysal’ın yazısını okumak için websitemizi ziyaret edin.

DETAYLAR...

Esra Acar Koç: "Yeni Normal Menü Fikirleri"

Yeni normalde işletmeler menü içeriklerini nasıl belirlemeli, Yeni Normal Menü Fikirleri başlıklı yazımızı okumak için sayfamıza göz atın.

DETAYLAR...

Rıza Belenkaya: "Covid-19 Sürecinde Menü Mühendisliği"

Yeni dönemde işletmeler için menü mühendisliği nasıl olmalı? Menülerde talep edilecek ürün ve yemek gruplarının listelendiği yazımızı okumak için sayfamızı inceleyin.

DETAYLAR...

İpek Ege: "Pandemi ve Restoranım..."

Gıda Mühendisi ve Gıda Güvenliği Uzmanı İpek Ege, pandemide restoranlar için gıda güvenliği konusunu yorumluyor. Yazıyı okumak için sitemizi ziyaret edin.

DETAYLAR...