Özgeçmiş Cehennemi

Metro Türkiye olarak yeni nesil iş arama & işe alım platformu Catchjobs ile iş birliği yaparak yeme-içme sektöründeki istihdamı destekliyoruz. 

Özgeçmiş yazmak zorunda kalmanın verdiği büyük rahatsızlık hissini yaşadığımdan beri, neleri eklemem ve neleri eklememem gerektiği cehennem gibi bir deneyime dönüştü. Bu oldukça ince bir iştir çünkü her işveren bir özgeçmişin hayatımıza derinlemesine bir bakış sağlamasını bekler. Ama durum hiç de öyle değil. Ne kadar enerjik ya da hevesli olduğumu deli gibi görünmeden nasıl yazabilirdim ki? Sanırım kariyerim boyunca yüzlerce, hatta daha fazla özgeçmiş gönderdim ve ama dürüst olmak gerekirse en iyi işleri, özgeçmişi karşı tarafa yüz yüze ilettiğim zamanlarda aldım. Kağıttaki özgeçmişe canlı halinizi dahil etmeniz de çok önemlidir, böylelikle işverenin o anda elinde herhangi bir açık pozisyon olmasa bile, kişiliğinizi doğrudan gösterme fırsatı elinize geçer. İnanın, bu bende her zaman işe yaramıştır, geçmişte ne zaman bir iş ilanı görsem özgeçmişimi e-posta yoluyla iletmek yerine, bunu bizzat kendim yapardım. 

Uzun yıllar eleman olarak çalıştıktan sonra sonunda kendi yerimi açmak ve işlerin diğer tarafta nasıl olduğunu görmek için müthiş bir fırsat yakaladım. Restoran/kulüp işletme deneyimini sevmeme rağmen, iş ilanı yayınlamak ve doğru adayları işe almak çok zordu. Ne zaman yeni veya ek personele ihtiyacım olsa, yüzlerce özgeçmişi okumanın sıkıntısını çekmemek için boş bir gün ayarlar ve insanlarla doğrudan mülakat yapardım. Bu, işe yaramasına rağmen oldukça yorucu ve zaman alıcıydı. 

Bu yüzden, yeni bir çözüm bulunması gerekiyordu... 

Sayısız kahve ve beyin fırtınası seanslarıyla birlikte yıllarca süren araştırma ve geliştirmeden sonra sonunda CatchJobs’ı ortaya çıkardık. Kendimi bir kez daha yalnızca iş arayanların değil, işverenlerin de yerine koydum ve videonun aradığımız çözüm olduğu sonucuna vardım. İş arayanlar videonun gücünü kullanarak artık yalnızca deneyimlerini değil, aynı zamanda kişiliklerini ve becerilerini de sundukları kısa bir video ile profiller oluşturabilirler. Kulağa çok kolay geliyor, değil mi? Aslında Catch Jobs kullananlar için gerçekten de kolay. Geliştirmesi ise kesinlikle kolay değildi ama sonunda meslektaşlarımız ve sektörümüzün çalışanları için bir platform oluşturmayı başardık ve çok az deneyime sahip veya hiç deneyimi olmayan insanların kapıdan içeri adım atabilmeleri için kişiliklerini gösterme fırsatı verdik. Uygulamayı hem işverenlere video göndermek hem de videoları işveren olarak görüntülemek üzere kullanmak, hareket halindeyken her ikisini de yapabilmenizi sağlar, bu da özellikle de bu çılgın günlerde hiçbirimizin çok fazla sahip olmadığını bildiğim zaman ve para yönünden tasarruf sağlar. Bu yüzden, sektörün İK cankurtaran botu CatchJobs'a atlayın ve size uygun işe başlayın