Blog

Ödemiş Patatesi

08/02/2019

Patates ılıman ve serin iklim seven bir bitkidir. Her türlü toprakta yetişebilen patates, yumru şeklinin düzgün olması için kumlu-tınlı, tınlı-kumlu, humusça zengin topraklardan hoşlanır. Ödemiş ilçesinin de sıcak ve ılıman iklime sahip olması ve kış aylarında fazla yağışlı olması sayesinde patates yetiştiriciliği için ideal bir konuma sahiptir. Aynı zamanda Ödemiş toprağının geçirgen kumlu özelliğe sahip olması sayesinde, fazla yağış olması durumunda patates topraktan sökülmemekte, yani doğal depolarında bekletilmektedir. Yağışların hafiflemesi sonrasında ise hiçbir zarar olmadan patatesler topraktan sökülebilmektedir.

Ödemiş'te üretilen patates tohumluğunda aranan bazı özellikler; yayla şartlarında yetiştirilmeli, hastalıksız tohum kullanılmalı, yumru çapları 3,5 cm - 6,5 cm. ağırlıkları 50-90 gram arasında olmalıdır.  Yumrular üzerinde en az 2 göz bulunmalı, büyük yumru kullanılacak ise yumru her parçada 2 göz kalacak şekilde kesilerek dikilmeli ve yumrular uygun koşullarda depolanmalıdır.

Ödemiş patatesi için 2002 yılının mart ayında menşe adı türünde coğrafi işaret için başvuru yapılmış olup, yine 2002 yılının ağustos ayı itibaren Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescil edilmiş olan 45. ürün olmuştur.

*Coğrafi işaret korumasına konu edilen ürünün üretimi, işlenmesi ve diğer işlemlerinin tamamı, sınırları belirlenmiş coğrafi alanda gerçekleşmek zorunda ise bu durumda bulunan coğrafi işaretlere “menşe adı” denmektedir.