Kırkağaç Kavunu

Kırkağaç Kavunu

2019-03-09 17:17:05

Kırkağaç kavunu lezzeti ile tarih boyunca dikkat çeken meyvelerden biri olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti Eski Cumhurbaşkanlarından İsmet İnönü Kırkağaç Kavunu’na olan ilgisini “Siz Kırkağaç Kavunu’nu kaşıkla yemediyseniz bu kavunu yemiş sayılmazsınız!” sözleriyle vurgulamıştır. Birçok kültürde kavun ile ilgili hikayeler bulunmaktadır. Kırkağaç Kavunu destanlarda simgesel olarak yer alan ve bu rolü ile de efsaneleşen bir kavun cinsi olduğu için de özel bir yeri bulunmaktadır.

Kırkağaç Kavunu’nun dayanıklılığı ve depolama şartlarının optimizasyonu TÜBİTAK desteği ile Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri bölümü tarafından sürdürülmektedir. Yaz aylarında tarladan toplanan, kokulu, aromatik ve kalın kabuklu Kırkağaç kavunları birbirlerine ya da bir zemine değmeyecek şekilde bağlanarak tavana asılırlar. Şubat ayına kadar çürüme olmadan depolanabilen Kırkağaç kavunu, haşatından sonra da belli bir süre olgunlaşmaya devam etmektedir.

2006 yılında coğrafi işaret için başvurusu yapılan Kırkağaç kavunu, Türk Patent Enstitüsü tarafından, coğrafi sınıfları Manisa’ya bağlı Kırkağaç merkez ovası başta olmak üzere, Bakır, İlyaslar, Karakurt, Gelenbe Kasabaları, Bostancı, Ali fakı, Alacalar, Gebeler, Yağmurlu, Musa hoca, Küçük yaya, Öveçli, Işıklar, Kuyucak, Söğüt alan ve Hamitli köyler olarak belirlenmiş olup, 2008 yılında “menşe adı” ile 107. coğrafi işaretli ürün olarak tescillenmiştir.

*Coğrafi işaret korumasına konu edilen ürünün üretimi, işlenmesi ve diğer işlemlerinin tamamı, sınırları belirlenmiş coğrafi alanda gerçekleşmek zorunda ise bu durumda bulunan coğrafi işaretlere “menşe adı” denmektedi.