Karacabey Soğanı

Karacabey Soğanı

2019-02-15 16:39:24

Yüzyıllardır Karacabey bölgesinde yetiştirilen ve bölgeye mükemmel şekilde adapte olan kuru soğanın bölgeye özgü üç çeşidi bulunuyor: Kantartopu, İmralı ve İmralı Kırması. Bereketli bir toprağa sahip olan Karacabey Ovası, soğan cinslerinin gelişimi açısından mükemmel bir ortam sağlamasının yanı sıra, bu özel cinslerin ortaya çıkmasında da önemli bir rol oynuyor. İmralı cinsi şekli itibariyle bütün soğan cinslerinden kolayca ayrılabilmektedir. İmralı Kırması ise diğer cinslerin aksine shallot (arpacık soğanı) benzeri eliptik yapısı ile diğer cinslerden ayrışmaktadır. İmralı Kırması genel olarak Marmara Bölgesi’nde, özellikle Tekirdağ ve Bursa’da üretilmektedir. Ancak, Karacabey bölgesinde üretilen İmrali Kırması diğer bölgelerde üretilen soğanlardan şekil, kabuk ve et rengi açısından farklılık göstermektedir.

2014 yılında coğrafi işaret başvurusu yapılan Karacabey soğanı, Türk Patent Enstitüsü tarafından, coğrafi sınıfları Burda iline bağlı Karacabey ilçesinin tamamı ile Mudanya ilçesinin Çamlık, Evciler, Mesudiye, Eğlerce, Esence, Yörükyenicesi ve Söğütpınar köyleri olarak belirlenmiş olup, 2017 yılında “menşe adı” ile 247. coğrafi işaretli ürün olarak tescillenmiştir.

*Coğrafi işaret korumasına konu edilen ürünün üretimi, işlenmesi ve diğer işlemlerinin tamamı, sınırları belirlenmiş coğrafi alanda gerçekleşmek zorunda ise bu durumda bulunan coğrafi işaretlere “menşe adı” denmektedir.