Blog

Karacabey Soğanı

15/02/2019

Karacabey Soğanı bildiğimiz, tanıdığımız kuru soğan. Kuru soğan, Karacabey ilçesinde farklı çeşitlerde yetiştirilmesine karşılık, geçmiş tarihlerden günümüze kadar kalitesi ile ün yapmış ve bölgeye has özellik taşıyan üç çeşidi bulunmaktadır. Bunlar; Kantartopu, İmralı ve İmralı Kırması’dır. Karacabey Ovası’nın humuslu ve kolayca işlenebilen verimli toprakları sayesinde bu soğan türleri, diğer bölgelerde yetişenlerden farklılık göstermektedir.

İmralı çeşidi, şekli itibarıyla bütün soğan çeşitlerinden kolayca ayrılabilmektedir. Çünkü bu soğan çeşidi tamamen eliptik bir yapı göstermektedir. İmralı Kırması Tekirdağ ili ve Bursa ilinin Yenişehir ilçesinde de üretilmektedir.

Karacabey’de üretilen İmralı Kırması diğer iki bölgede üretilene göre şekil, kabuk ve et rengi ile kavrulma özellikleri bakımından farklılık göstermektedir. Karacabey İmralı Kırması kavrulduğunda et rengi almakta, daha çabuk kavrulmakta, karamelize olmakta ve erime özelliği göstermemektedir.

2014 yılında coğrafi işaret başvurusu yapılan Karacabey soğanı, Türk Patent Enstitüsü tarafından, coğrafi sınıfları Burda iline bağlı Karacabey ilçesinin tamamı ile Mudanya ilçesinin Çamlık, Evciler, Mesudiye, Eğlerce, Esence, Yörükyenicesi ve Söğütpınar köyleri olarak belirlenmiş olup, 2017 yılında “menşe adı” ile 247. coğrafi işaretli ürün olarak tescillenmiştir.

*Coğrafi işaret korumasına konu edilen ürünün üretimi, işlenmesi ve diğer işlemlerinin tamamı, sınırları belirlenmiş coğrafi alanda gerçekleşmek zorunda ise bu durumda bulunan coğrafi işaretlere “menşe adı” denmektedir.