Finike Portakalı

Finike Portakalı

2019-01-04 16:52:04

 

Finike portakalı, Antalya’nın Finike ilçesine ilk olarak 1930’lu yıllarda Atatürk’ün öncülüğünde İtalya’dan getirilimiştir. Portakaldan önce pirinç üretimi yapılmakta olan bölgede, pirinçlerin sivrisinekleri çekmeleri nedeni ile sıtma hastalığının artması sonucunda sökülen pirinçlerin yerine günümüzde portakal denilince akıllarda eşsiz tadı ile beliren Finike Portakalı ekilmiştir. 1950'lere kadar Finike arazilerinde hızlı bir gelişim gösteren Finike Portakalı, 1994 yılında Kaliforniya’da yapılan tat kontrolünde birinci olmuştur. Kaliforniya Üniversitesi araştırmacılarının hala dünyanın en kalitelisi kabul ettiği bu ürünün bir eş değerinin olup olmadığını araştırılmaktadır.

Alüvyonlu toprakların kapladığı bereketli ova ve ilçenin kendine has havası sayesinde Finike Portakalı çekirdeksiz, sulu ve tatlı olmasının yanı sıra vitamin ve mineraller açısından da son derece zengin bir meyvedir. Öyle ki Finike’den alınıp başka bölgelere dikilen fidanlar, Finike portakalının yetişmesini sağlayan coğrafi etmenlerin o bölgelerde olmaması nedeniyle aynı renk, kalite ve aromayı taşımazlar.

2006 yılında coğrafi işaret için başvurusu yapılan Finike Portakalı, Türk Patent Enstitüsü tarafından, coğrafi sınırları Antalya iline bağlı Finike ilçesinin Turunçova, Hasyurt, Yeşilyurt ve Sahilkent Beldeleri ve Yuvalılar köyü olarak belirlenmiş olup 2008 yılında menşe adı* ile 106. coğrafi işaretli ürün olarak tescillenmiştir. 

*Coğrafi işaret korumasına konu edilen ürünün üretimi, işlenmesi ve diğer işlemlerinin tamamı, sınırları belirlenmiş coğrafi alanda gerçekleşmek zorunda ise bu durumda bulunan coğrafi işaretlere “menşe adı” denmektedir.

 

Metro Toptancı Market Coğrafi İşaretli Ürünler Projesi Finike Portakalı