Blog

Ereğli Siyah Havucu

28/12/2018

 

Ereğli yöresinin toprağında kucaklayıp büyüttüğü, iklimiyle, suyuyla kendine özel kıldığı siyah havucun Ereğli ilçesinde üretimi 1940 yılında başlamış olup, ürünün %100'e yakın verimlilikle üretildiği ilçe Türkiye genelinde siyah havuç üretimiyle öncü konumdadır. Yöre için başlıca geçim kaynaklarından birisi olan Ereğli siyah havucu; Kuzukuyusu, Pınarözü, Sazgeçit, Selvili, Âşıklar, Türkmen, Çiller, Kamışlıkuyu köyleri başta olmak üzere Ereğli merkezde ve Ereğli ilçesinin tüm köylerinde toplamda 10.000 dekarlık bir alanda yetiştirilmektedir.

Ereğli toprağında yüksek oranda bulunan ve önemli bir antioksidan işlevi gören antosiyanin adlı mor pigment içeriğinin yüksek olması ürüne koyu rengini sağlamakta, bu özelliği ile ürün diğer yörelerde yetişen siyah havuçlardan ayrılmaktadır. Havuçlar ortalama olarak 4 ila 10 mg/100g düzeyinde askorbik asit içeriğine sahipken, Ereğli’de yetişen siyah havuçlarda bu oran 26,40 mg/100g seviyesinde olduğundan Ereğli siyah havucu, askorbik asit açısından önemli bir kaynaktır. Ayrıca, Ereğli topraklarının kireç/potasyum oranının 0,5 seviyesi ile ülkemizde siyah havuç yetiştirilen diğer yörelere kıyasla çok yüksek olması, siyah havuç yetiştiriciliği için en elverişli toprak yapısının oluşmasını sağlamıştır. Ereğli toprakları hafif ve derin bünyeli, besin maddelerince zengin ve iyi işlenmiş olup, pH seviyesi 6-6,5 olduğundan yüksek asitliğe karşı son derece hassas olan siyah havuç Ereğli toprağında, karakteristik özelliklerini kaybetmeden yetişebilmektedir.

Siyah havuç iç piyasada şalgam suyu yapımında kullanılmakta olup, üretimin yarıdan fazlası ise ihraç edilmektedir. Doğal gıda boyası, vücut ve güneş yağı olarak kozmetik sektöründe; havuç konservesi, dondurması, reçeli, suyu veya sofralık olarak ise gıda sektöründe kullanılmaktadır.

Ereğli siyah havucu için 2014 yılında menşe adı türünde coğrafi işaret için başvuru yapılmış olup, 2017 yılından itibaren Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescil edilmiş olan 216. ürün olmuştur.

 

*Coğrafi işaret korumasına konu edilen ürünün üretimi, işlenmesi ve diğer işlemlerinin tamamı, sınırları belirlenmiş coğrafi alanda gerçekleşmek zorunda ise bu durumda bulunan coğrafi işaretlere “menşe adı” denmektedir.