Bodrum Mandarini

Bodrum Mandarini

2019-02-01 15:59:56

Sofralık meyve olarak tüketilen Bodrum Mandarini, katma değer yaratmak açısından da avantajlı bir meyve. Bodrum Mandarini’nden birçok lezzetli gazoz, Türk Lokumu ve ferahlatıcı kolonya üretilerek bu aroması zengin meyvenin birçok şekilde değerlendirilmesi hem üreticilerini hem de Bodrum Mandarini’ni sevenleri mutlu ediyor.

Bodrum üç tarafı denizle çevrili, hem Akdeniz hem de Ege iklimini yaşatan bir coğrafi bölge ve yarımada olarak bir mikroklima özelliğine sahip. Diğer güney bölgelere göre yazları sıcak ancak nemsiz geçer. Kış ayları ise ılıman ve yağış olmasına rağmen nem oranı düşüktür. Toprak kireçlidir ve mineral maddeler bakımından zengin olduğu gibi yeraltı su kaynakları da boldur. Bu ekolojik özellikler Bodrum yarımadasında yetişen Bodrum mandarininin verim ve kalitesinin (renk, tat, aroma vb.) diğer bölgelerde yetişenlerden ayrıştırmaktadır. Bodrum Mandarini küçük-orta irilikte ve yassı şekildedir. Olgunluk döneminde (kasım sonu- aralık ortaları) açık sarı veya turuncu portakal renkli olan kabuğu, ince ve hafif pürüzlüdür. Kabuğu kolay soyulur ve kabuktaki eterik yağlar nedeni ile kendisine özgü çok hoş bir kokuya sahiptir.

2009 yılında coğrafi işaret için başvurusu yapılan Bodrum mandarini, Türk Patent Enstitüsü tarafından, coğrafi sınıfları Bodrum Yarımada’nın Ortakent – Yahşi, Bitez, Gümüşlük, Turgutreis, Gündoğan, Konacık, Göltürkbükü beldeleri ve bu beldelere bağlı köyler olarak belirlenmiş olup, 2011 yılında “menşe adı” ile 162. coğrafi işaretli ürün olarak tescillenmiştir.

 

*Coğrafi işaret korumasına konu edilen ürünün üretimi, işlenmesi ve diğer işlemlerinin tamamı, sınırları belirlenmiş coğrafi alanda gerçekleşmek zorunda ise bu durumda bulunan coğrafi işaretlere “menşe adı” denmektedir.