Blog

Bodrum Mandarini

01/02/2019

Soymaya başladığınızda suratınıza sıçrayan suyunun kokusu Bodrum’dan geliyor. Mandarini yanlışlıkla yazmadık. Bizim mandalina ya da satsuma olarak andığımız ürün coğrafi işaret tescilini Bodrum mandarini olarak aldığı için biz ona bu yazımızda mandarin diyeceğiz. 

Meyve olarak tüketilmek dışında gazozu, reçeli, lokumu ve kolonyası üretilen Bodrum mandarini hafif serin iklim ister. Fazla soğuktan ve ani iklim değişikliklerinden hoşlanmaz. Denize kıyısı bulunan Bodrum yarımadası, iklim itibariyle Ege ve Akdeniz iklimlerinin karışımından oluşan bir iklime sahiptir. Yarımada olarak bir mikro klima özelliğine sahiptir. Yaz ayları sıcak ve kurudur, hemen hemen hiç nem bulunmaz. Kış ayları ise ılıman ve yağış olmasına rağmen nem oranı düşüktür. Zengin bitki örtüsüne sahiptir. Toprak kireçlidir ve mineral maddeler bakımından zengin olduğu gibi ter altı su kaynakları da boldur.

Bu ekolojik özellikler Bodrum yarımadasında yetişen Bodrum mandarininin verim ve kalitesinin (renk, tat, aroma vb.) diğer bölgelerde yetişenlere göre daha tadı oturmuş olmasını sağlamaktadır. Dolayısıyla Bodrum Yarımada’sında yetişen Bodrum mandarini diğer yörelerde yetişenlerden farklıdır.

Bodrum mandarini küçük-orta irilikte ve yassı şekildedir. Olgunluk döneminde (kasım sonu- aralık ortaları) açık sarı ve ya turuncu portakal renkli olan kabuğu, ince ve hafif pürüzlüdür. Kabuğu kolay soyulur ve kabuktaki eterik yağlar nedeni ile kendisine özgü çok hoş bir kokuya sahiptir. Portakal rengi olan meyve eti gevrek, oldukça sulu, hoş kokulu ve lezzetlidir.

2009 yılında coğrafi işaret için başvurusu yapılan Bodrum mandarini, Türk Patent Enstitüsü tarafından, coğrafi sınıfları Bodrum Yarımada’nın Ortakent – Yahşi, Bitez, Gümüşlük, Turgutreis, Gündoğan, Konacık, Göltürkbükü beldeleri ve bu beldelere bağlı köyler olarak belirlenmiş olup, 2011 yılında “menşe adı” ile 162. coğrafi işaretli ürün olarak tescillenmiştir.

 

*Coğrafi işaret korumasına konu edilen ürünün üretimi, işlenmesi ve diğer işlemlerinin tamamı, sınırları belirlenmiş coğrafi alanda gerçekleşmek zorunda ise bu durumda bulunan coğrafi işaretlere “menşe adı” denmektedir.