Arapgir Mor Reyhanı

Arapgir Mor Reyhanı

2019-01-18 17:07:07

Tarihten bu yana bölgenin değeri, türkülere ve oyunlara da konu olarak folklorik bir değere sahip olan, Arapgir mor reyhanı Lamiaceae familyasına ait bir bitkidir. Yaprak yapısı yumuşak olan Arapgir Mor Reyhanı, 5 ila 10 cm arası uzunlukta ve 3 ila 6 cm arası genişlikte olup, rengi genel olarak mordur. Endemik bir tür olduğu için başka yerlerde yetiştirilen Arapgir Reyhanı’nın adapte olamayarak renk ve aromasını kaybettiği görülmüştür.

Çiçek, sap ve yaprak kısımları yaş ve kuru olarak, Gaz Kromatografisi Kütle Spektrometresi (GC-MS) ile analiz edilmiş ve 130 adet uçucu bileşen tespit edilmiştir. Arapgir Mor Reyhanı içerisinde bulunan güçlü aromaları korumak ve terroir özelliklerini kaybetmemek amacıyla hiçbir zaman güneşte kurutulmamakta ve üretiminde sentetik gübre (üre, azot gibi) kullanılmamaktadır.

2017 yılının ağustos ayında coğrafi işaret için başvurusu yapılan Arapgir mor reyhanı, Türk Patent Enstitüsü tarafından, coğrafi sınıfları Malatya iline bağlı Arapgir ilçesi olarak belirlenmiş olup, yine 2017 yılının aralık ayında  “menşe adı” ile 266. coğrafi işaretli ürün olarak tescillenmiştir.

 

*Coğrafi işaret korumasına konu edilen ürünün üretimi, işlenmesi ve diğer işlemlerinin tamamı, sınırları belirlenmiş coğrafi alanda gerçekleşmek zorunda ise bu durumda bulunan coğrafi işaretlere “menşe adı” denmektedir.