Anamur Muzu

Anamur Muzu

2019-02-23 16:42:53

Ana gövde üzerinde meyve veren ağaçsı bir yapıda oluşan muzun, ana gövdesinde oluşan yumrulardan, her yumru başına 2-5 arası yeni muz fidesi oluşturularak, “İmar Dönemi” adı verilen Şubat ve Mart aylarında üretimi yapılır. Muz üretimi iki konvansiyonel teknik ile yapılır: Açık tarla tarımı ve sera olarak da bilinen örtü altı yetiştiriciliği. Açık tarla yetiştiriciliğinde muzlar herhangi bir müdahale olmadan hava sıcaklığı ve nem ile desteklenerek yetiştirilir. Sera yetiştiriciliğinde ise yapay olarak nem ve sıcaklık ile desteklenen muzlar kalite bakımından çok daha iyi olmakta ve daha fazla verim alınmaktadır. Muzun hasat dönemi yetiştirme tekniğine bağlı olsa da yoğun hasatlar genellikle Mart ve Ekim ayları arasında gerçekleştirilir.

2001 yılında coğrafi işaret için başvurusu yapılan Anamur muzu, Türk Patent Enstitüsü tarafından, coğrafi sınıfları Mersin iline bağlı Anamur ve Bozyazı ilçeleri ve köyleri ile Antalya iline bağlı Gazipaşa ve Alanya ilçesi ve köyleri olarak belirlenmiş olup, 2002 yılında “menşe adı” ile 56. coğrafi işaretli ürün olarak tescillenmiştir.

*Coğrafi işaret korumasına konu edilen ürünün üretimi, işlenmesi ve diğer işlemlerinin tamamı, sınırları belirlenmiş coğrafi alanda gerçekleşmek zorunda ise bu durumda bulunan coğrafi işaretlere “menşe adı” denmektedir.