Blog

Anamur Muzu

23/02/2019

Muz bitkisi yapı itibariyle kökleri toprak altında yumrulara bağlı ana gövdeden oluşur. Ana gövdenin bağlı olduğu yumrulardan, ortalama 2 ila 5 adet yeni muz fidelerinin türemesi ile oluşup, imar dönemi denilen Şubat ve Mart aylarında her anaçta 1 veya 2 adet bırakılarak türetilir.

Üretimi iki aşamalıdır: Açık tarla tarımı ile yetiştirilen muz meyvesi. Bu meyve de toprak yapısı hava sıcaklığı ve nem olayı ile bağlantılı olarak yetiştirilir. Örtü altı yetiştiricilikte,  yapay sıcaklık ve nem yapılarak açık tarlaya oranla daha kaliteli meyve yetiştirilmektedir.

Muz için uygun olan sıcaklık 30°C civarında, nem %60 civarında olmalıdır. +2°C ve bu değerin altında olan sıcaklıklardan muz hızlıca etkilenmektedir.

Meyve yapısı dal olarak söylenir ve bu dalı tarak denilen salkımlar oluşturur. Bir muzda ticari değerin olması için 9 ila 15 adet tarak olmalı ve ortalama ağırlık gerekli koşulların uygun olması durumunda 20 ile 60 kg arasında değişir. Muzun meyvesi örtü altında yaklaşık 3.5- 4 ay arasında hasat edilir. Hasat dönemi ekim ve mart sonu arası yoğunluk kazanır. Olgunlaşma öncesi kabuk yeşil renkte olup olgunlaştıkça san rengi almaktadır.

2001 yılında coğrafi işaret için başvurusu yapılan Anamur muzu, Türk Patent Enstitüsü tarafından, coğrafi sınıfları Mersin iline bağlı Anamur ve Bozyazı ilçeleri ve köyleri ile Antalya iline bağlı Gazipaşa ve Alanya ilçesi ve köyleri olarak belirlenmiş olup, 2002 yılında “menşe adı” ile 56. coğrafi işaretli ürün olarak tescillenmiştir.

*Coğrafi işaret korumasına konu edilen ürünün üretimi, işlenmesi ve diğer işlemlerinin tamamı, sınırları belirlenmiş coğrafi alanda gerçekleşmek zorunda ise bu durumda bulunan coğrafi işaretlere “menşe adı” denmektedir.